Bedava Sohbet Odaları

Ülkemizin en çok ziyaret edilen sohbet sitesinde sende yerini al.
Play Store App Store

Sohbet Girişi

* Şifreniz yoksa boş bırakın. FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Masaüstü üzerinden bağlanmak için mirc indir.

Haksızlık Sözleri


Haksızlık Sözleri

Geriye dönüp baktığımda, en büyük pişmanlığım yaptığın haksızlık karşısında susmak oldu. Eğer o zaman sana karşı çıkabilseydim ve yaptığın haksızlığa boyun eğmeseydim, bugün bu pişmanlığı yaşıyor olmazdım.

İnsan özgürlüğüne düşkün bir varlıktır. Bedeni kadar ruhunun da özgür kalmasını ister. Ne olursa olsun hakkına sahip çıkarsa, bu ruh ve beden özgürlüğünü hiçbir zaman yitirmez.

Gidenler ve kalanlar bir araya gelse, gün yüzüne ilk çıkacak olan yapılan haksızlıklar olur. Ya giden yapmıştır haksızlıkların en büyüğünü ya da kendine haksızlık yapıldığı için çekip gitmiştir.

İçine oturan, kalbini sanki ağır bir taş gibi ezen bir durum varsa, o da haksızlığa uğramaktır. Zalimler sana bu haksızlığı yaparken, sen ruhun kerpetenle sıkıştırılıyormuş gibi acı çeker. Bazen itiraz edersin ama bazen de elinden hiçbir şey gelmez.

Zorlu yollardan geçtik seninle beraber. Dostluğun ne demek olduğunu bu zorlu ve engebeli yollarda öğrendik. Birimiz tökezleyecek olsa diğeri ona el uzattı. Ve güzel dostum, haksızlığa hiçbir zaman boyun eğmedik.

Bir toplumun kişilerin hakkını her zaman koruması gerekir. Bu hakkı bazen söke söke almak gerekse de toplum kuralları gereği kimsenin hakkı kimseye geçmemelidir.

Yalan söyledin, ihanet ettin, en sonunda çekip gittin. Hepsini ben sineye çekmeye hazırken, sen sana olan sevgime ve bağlılığıma haksızlık ettin.

Hayatın olmazsa olmazı erdemli olmaktır. Erdemli olmanın içinde kimseye haksızlık etmemek de vardır. Herkesin hakkını sanki kendi hakkınmış gibi gözetmek de vardır.

Her ne olursa olsun yapılan haksızlıkları unutmayacağıma yemin ettim ben. Ne olursa olsun hatırlayacağıma ve bana haksızlık yapanların karşısına daha güçlü bir şekilde çıkacağıma büyük yemin ettim.

Yapmadığım halde yaptın dediniz. Her şeyin suçunu, hiç suçum yokken bana yüklediniz. Hepiniz bir olup bana haksızlık ettiniz.

Gitmeler yakışmaz sana, kalmalısın benimle. Ağlamak yakışmaz sana, gülmelisin benimle. Haksızlık etmek yakışmaz sana, dinlemelisin beni yine.

Benim hakkım kimsenin yanına kalmaz. İki cihanda da yakasında olurum hakkımı yiyen kişinim. Hiçbir şeye kızmam, haksızlık yapılmasına kızdığım kadar.

Bu diyardan göçüp giderken, gözlerini huzurla kapatabilmen için kimsenin hakkını yememiş olman gerekir. Eğer bir kişiye bile haksızlık ettiysen, işte o gelir senin vicdanını kemirir.

Hayırlı bir insan olmanın temelinde, haksızlık etmemek vardır. Herkesin hakkını gözetmek ve haksız suçlamalardan kaçınmak vardır. Gerekirse çıkarlarını bir yana bırakarak, haksızlığın karşısında durmak vardır.

Yeri geldi yalnız kaldım, yeri geldi dışlandım. Bazen sevilmeyen hatta istenmeyen oldum. Neden biliyor musunuz? Tüm bunlar sırf haksızlığın karşısında susmadığımdandı.

Gönül isterdi ki, herkes dürüst olsun şu hayatta. Bu gönül, herkesin doğruluktan ve iyilikten yana olmasını isterdi. Kimse haksızlığa uğramasın, kimsenin kalbi kırılmasın, kimse çaresiz ve yalnız hissetmesin isterdi.

Haksızlık etmek çok fena bir şeydir. Karşınızdakinin hakkını gasp etmiş ve ona en büyük kötülüğü etmiş olursunuz. Bu düşüncesiz davranışınız, bir kişinin hakkını elinden almanıza sebep olabilir.

Denizdeki dalgalar misali, insanoğlu da kâh hiddetlenir kâh durulur. Önemli olan bu hiddetlenmeleri kimseye zarar vermeden ve haksızlık etmeden geçirebilmektir.

Âdil bir insan olmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey kimseye haksızlık etmemek olacaktır. Eğer tek bir kişinin bile hakkını yerseniz ve bu durumu düzeltmek için herhangi bir çaba sarf etmezseniz, âdil bir insan değilsiniz demektir.


Yazar: admin

Görüntüleme: 238 defa

Kategori: Güzel Sözler

Yayınlanma Tarihi: 30 Temmuz 2020

Cevap bırakın