Bedava Sohbet Odaları

Ülkemizin en çok ziyaret edilen sohbet sitesinde sende yerini al.
Play Store App Store

Sohbet Girişi

* Şifreniz yoksa boş bırakın. FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Masaüstü üzerinden bağlanmak için mirc indir.

Anakart Nedir , Görevleri Nelerdir ?


Anakart Nedir  , Görevleri Nelerdir  ?

Anakart nedir ?

Bilgisayar adı verilen karışık elektronik dönenimin ilk ve en önemli parçası olan anakart, baskılı devre kartıdır. Kare formunda bir plakadan oluşan anakartta, genişleme sağlayan kart slotları, yonga setleri, devreleri ve Ram yuvaları bulunuyor. Anakart denilince akıllara ilk olarak bilgisayar gelse de televizyondan tutun da cep telefonlarına kadar birçok elektronik alette, devrelerin üzerinde bir anakart yer alır.

Anakart, bilgisayarın içinde ya da dışında yer alan tüm parçaların ve donanımların birbirine bağlandığı ve yine birbirleriyle iletişim kurarak koordineli bir biçimde çalışmalarını sağlayan, elektronik devrelerden oluşan bir iskelet donanımdır.

Buna ek olarak, anakartın üzerinde yer alan portlar sayesinde görüntü, ses ve veri sağlayan harici donanımları bilgisayara adapte ederek dış ortamla da ilişkiyi sağlıyor. Ufak bir parantez açarak onboard olarak tanımlanan ekran kartlarına da değinmek gerekiyor. Onboard ekran kartı, ses, ekran ve ethernet kartlarının anakartla beraber tek parça olacak şekilde üzerine entegre edilmiş, tümleşik grafik işlemcilere göre daha düşük performans sağlarlar.

Anakart Nasıl Çalışır?

Pentium işlemcilerin piyasaya sürülmesiyle birlikte anakartlar, büyük değişim yaşadılar. Anakartların birincil görevi, bilgisayara takılan farklı donanım ve çevre birimleri üstünde yer alan ve anakart işlemcisi olarak da bilinen chipset işlemciler aracılığıyla tüm bu harici ve dahili bağlantıları tek bir yerde toplayarak, bu parçaların birlikte uyum içerisinde çalışmalarını sağlamaktır.

Anakart Ne İşe Yarar?

Bütün port parçalarına ek olarak, anakartın üzerinde taşıdığı kartın özelliklerini ve çalışma ayalarını belirleyen, tüm bunların bilgisayar üzerinden ayarlanmasını sağlayan BIOS adında entegre bir sistem kullanılıyor. Bunun dışında farklı görevlere sahip birçok dahili ve harici aygıt, anakartın belirli bir düzene bağlı kalarak, diğer donanımlarla uyumlu çalışmasını sağlar.

Anakart Nasıl Takılır?

Anakart, bilgisayarınızın temelini oluşturduğu için yeni bir tane aldığınızda, bilgisayara monte etmek için diğer tüm parçaları sökmeniz gerekir. Anakart yerine taktıktan sonra sökülen tüm parçaları yerine yeniden yerleştirirsiniz. Anakart değiştirmek, işinin ehli kişiler için 10 dakikadan fazla sürmez. Fakat bu işleme başlamadan önce sabit diskinizi mutlaka yedekleyin.

Bilgisayarı kapatın.
Kasayı çıkartın.
Bilgisayarın kablolarını ve kartlarını vücudunuzdaki statik elektriği boşalttıktan sonra sökün.
Güç birimlerinden anakarta giden çok telli iki büyük fişi çıkartın.
Yeni anakartı kutusundan çıkartıp hafıza çiplerini takın.
Mevcut anakartı çıkartmak için sabitleyici vidaları sökün.
Yeni anakartı takın ve sabitleyici vidalarını sıkın.
Işıklı gösterge, anahtar gibi telleri anakarttaki yerlerine takın. Elektrik fişlerini ters takmanız durumunda anakartı yakacağınızı unutmayın.
Çıkarttığınız kartları ve kabloları, yeni aldığınız anakarta uygun olacak şekilde yerleştirin.
Ekran, klavye ve mouse’u bağladıktan sonra elektrik kablosunu takın ve bilgisayarı açın.
BIOS testinden sonra her şey yolundaysa kasayı kapatın.

Anakartın Yapısı, Bileşenleri ve Görevleri

Elektriği iletmeyen fiberglas maddeden imal edilen anakartların üzerinde bakır yollar bulunur. Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olsalar da çalışma prensipleri son derece basittir. Standart bir aranakart üzerinde; işlemci, ses kartı, ethernet kartı, ekran kartı, Ram slotları, AGP slotları, PCI slotları, chipset (yonga seti), Bios ve birkaç donanım daha bulunur. Ayrıca, klavye ve fareyle tıklanabilen PS/2 bağlantıları da anakart üzerine yerleştirilmiştir.

Chipset (Yonga Seti)

Yonga seti olarak da bilinen chipset, bilgisayar içerisindeki haberleşmeyi sağlar. Bileşenler arasındaki iletişim ne kadar hızlı gerçekleşirse, bilgisayarın performansı da o denli artar. Bu yüzde chipsetler, bilgisayarın performansı üzerinde büyük rol oynar. Günümüzde en yaygın kullanılan chipsetler, Intel tarafından üretiliyor. Silicon Integrated Systems (SIS), VIA, Acer Labs Inc. (ALI) gibi bazı firmalar da kaliteli chipsetler geliştirip piyasaya sunuyor.

Veri Yolu (Bus)

Anakart üzerinde yer alan bileşenler chipsetler aracılığıyla haberleşirken, bu eylem için kullanılan yollara ise veri yolu adı verilir. Yani sizin anlayacağınız veri yolları, bileşenler arasındaki köprülerdir. Mesela chipsetlerini sabit telefonlara, veri yollarını da telefon kablolarına benzetebiliriz. Nasıl ki telefonla görüşme yaparken iletişim kablolar aracılığıyla sağlanıyorsa, chipsetler de veri yollarını kullanarak bileşenler arasındaki haberleşmeyi sağlıyor.


Yazar: admin

Görüntüleme: 232 defa

Kategori: Teknoloji

Yayınlanma Tarihi: 03 Ağustos 2020

Cevap bırakın